O programie

"KOSMOS - Złap uciekającą GALAKTYKĘ" - mobilne obserwatorium astronomiczne

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Parzynowie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działanie 413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi.

Celem projektu jest organizacja i udostępnianie  profesjonalnego, mobilnego obserwatorium astronomicznego poprzez zakup zaawansowanego technologicznie sprzętu astronomicznego do obserwacji ciał układu słonecznego oraz obiektów "głębokiego" nieba (odległych gwiazd,  mgławic i galaktyk) i udostępnianie go  instytucjom zainteresowanym tą tematyką oraz prowadzenie edukacji  dzieci, młodzieży i dorosłych w formie warsztatów i  pikników naukowych w zakresie astronomii
i kosmologii.
Działania te mają na celu  aktywizację w szerokim zakresie wiekowym mieszkańców naszego obszaru  poprzez zorganizowanie  jakościowo całkowicie nowej oferty szkoleniowo - edukacyjno - rekreacyjnej opartej o  najnowsze rozwiązania naukowo-technicznych dostępne do tej pory jedynie w nielicznych dużych  ośrodkach.

W ramach projektu zostały zakupione dwa zaawansowane technicznie teleskopy oraz są prowadzone warsztaty astronomiczne o tematyce dotyczącej Kosmosu. Operacja jest  realizowana w oparciu
o własne zasoby osobowe oraz w oparciu o uznanych  specjalistów w tej dziedzinie.

Ważnym  celem  projektu jest szeroko rozumiana promocja szczególnych, unikatowych  walorów krajobrazowych naszego terenu. Operacja  w sposób kluczowy wykorzystuje wyjątkowe  walory przyrodnicze  naszego terenu.  Niepowtarzalne ukształtowania  terenu wsi Parzynów i terenów przyległych stwarza doskonałe warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych i prowadzenia szeroko pojętej edukacji w tym zakresie.  Na terenie wsi Parzynów   znajdują się najwyższe wzniesienia Wielkopolski (od Gniezna na północy Regionu  po  Ostrzeszów, Kępno  na południu Wielkopolski. Cechą istotną i kluczową ze względu na obserwacje jest małe „zaświetlenie” tego obszaru , a  realizacja  projektu, poprzez swój aspekt edukacyjny  przyczyni   się  do umocnienia  tego obecnie już wyjątkowego waloru przyrodniczego. Również co należy podkreślić, profesjonalna edukacja astronomiczna w szerokim przekroju wiekowym  od dzieci i młodzież po dorosłych  będzie sprzężeniem zwrotnym pozytywnie oddziałującym na ten coraz bardziej unikatowy w zurbanizowanym świecie aspekt przyrodniczy.

Umowa pomiędzy OSP w Ostrzeszowie a Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu została podpisana 17 października 2014r. Umowę ze strony OSP podpisał Prezes Robert Paprocki oraz Skarbnik Marcin Rudnik a  ze strony UM Pani Dyrektor Emilia Dunal.

 

o programie