Medal z okazji beatyfikacji Jana Pawła II

prof. Józef Stasiński opus 1863

Medal nawiązuje do wyjątkowej daty beatyfikacji tj.  Niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz wyjątkowego miejsca na Wielkopolskiej Ziemi jakim jest Góra Krzyża położona nieopodal miejscowości Kobyla Góra w diecezji kaliskiej. Jan Paweł II wielki głosiciel  Miłosierdzia Bożego – encyklika „Dives in Misericordia”. Jako papież beatyfikował i kanonizował siostrę Faustynę. Ustanowił I niedzielę po Zmartwychwstaniu „Niedzielą Miłosierdzia Bożego”. 

 

Przed sześciu laty w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego odszedł do Domu Ojca Niebieskiego. Na Górze Krzyża (na najwyższym wzniesieniu w Wielkopolsce) ustawione jest wotum Wielkopolan  20-sto metrowy Krzyż Jubileuszowy oraz dzwon im. Jana Pawła II nawołujący do modlitwy  w godzinę Miłosierdzia Bożego tj. o godz. 3 po południu.

Na awersie przedstawiono  Papieża Jana Pawła II z uniesioną do góry księgą ewangelii, którą błogosławi zgromadzone  rzesze wiernych, a poprzez dar beatyfikacji na nowo przynosi -  już w nowym wymiarze - zamkniętą podczas uroczystości pogrzebowych Księgę Ewangelii. W tle transparent z napisem SANTO SUBITO. Na otoku sentencja: „GÓROKRZYSKIE  UWIELBIENIE  BOGA  ZA  DAR BEATYFIKACJI  JANA PAWŁA II” oraz data 1 V 2011. Na rewersie na pierwszym planie Krzyż Jubileuszowy ze splotu którego wypływają  promienie (jak na obrazie  Jezusa Miłosiernego), pod krzyżem napis: „DIVES IN MISERICORDIA”. Na otoku sentencja z Koronki do Miłosierdzia Bożego: „MIEJ MIŁOSIERDZIE DLA NAS I CAŁEGO ŚWIATA”. Z prawej strony napis: GÓRA KRZYŻA  – KOBYLA GÓRA –WIELKOPOLSKA. Na dalszym planie wokół ramion krzyża   przedstawiony jest płynący czas w formie cyferblatu z rzymskimi cyframi. Trzy cyfry (III, XII, IX) są szczególnie wyróżnione – ramiona krzyża są symbolicznymi jego wskazówkami. Prawe ramię krzyża wskazuje na godzinę trzecią – godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu – godzinę Miłosierdzia Bożego, godzinę o której każdego dnia odzywa się dzwon im. Jana Pawła II nawołujący do modlitwy. Cyfra XII nad krzyżem symbolizuje 12 stację drogi krzyżowej – Śmierć Chrystusa na Krzyżu. Cyfry III i IX nawiązują do 3 i 9 stacji drogi krzyżowej - upadku Chrystusa pod krzyżem. Obok rzymskiej cyfry IX umieszczono napisaną arabskimi cyframi godzinę 21.37 o której również odzywa się dzwon. W dolnej części  krzyża symbolicznie przedstawione są rzesze zgromadzonych wiernych, którzy  już od ponad 10 lat w Niedzielę Palmową oraz Podwyższenia Krzyża  licznie pielgrzymują do tego szczególnego i drogiego  Wielkopolan miejsca.

Wykonawca: artysta medalier, rzeźbiarz prof. Józef Stasiński
Medal wykonany techniką odlewu z brązu w kształcie  prostokąta o wymiarach 11x11cm. Opus 1863
Konsultacje merytoryczne: ks. Mirosław Litwinowicz, ks. dr Jan Stachowiak
Wydawca medalu: Piotr Duczmal, Marian Olejnik, Janusz Podsadny
Data emisji:  kwiecień/maj 2011.

Profesor Józef Stasiński jest  jednym z najwybitniejszych polskich i światowych  medalierów pracujący w odlewie. W dorobku profesora jest około 30 medali poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jego medale są swoistym, kronikarskim zapisem 26 lat pontyfikatu Naszego Papieża. Obecny medal  sygnowany opusem 1863 jest kolejnym zapisem  tej kroniki. Profesor Józef Stasiński  w 2002 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w propagowanie kultury i wartości  chrześcijańskich został wyróżniony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Orderem Rycerskim św. Sylwestra z gwiazdą.